Negyvenévnyi lendület – ZZ Top-sztori az albumok mentén

bluesrocker

A Mississippi deltájának hatvanas évekbeli blues- és country-fészkéből húsz albumon keresztül egészen a Rock and Roll Hall of Fame-ig jutó ZZ Top október 15-én a Papp László Budapest Sportarénában lép föl.

Billy Gibbons gitáros-énekes ’69-ben kezdeményezte a ZZ Top megalakítását, előtte a texasi Moving Sidewalksszal Jimi Hendrix előzenekarának tagjaként vált ismertté. A szintén a déli államban működő American Blues két tagja, a basszusgitáros Dusty Hill és a dobos Frank Beard lett a ZZ Top további kétharmada.

Gibbons és Hill szakálla – amit még a Gillettte ’84-ben felkínált egymillió dollárjáért sem voltak hajlandók levágatni –, a napszemüveg, a motoros ruházat, a rock’n’roll-verdák, a mindig változó formájú gitárok mind védjegyükké váltak, sőt a korai években a spanyol ajkúak által sűrűn lakott otthonuk tiszteletére még sombrerót is hordtak.

A banda egész pályafutását jellemzi a változás, legyen szó akár zenéjük evolúciójáról, akár imidzsük folyamatos frissítéséről. A texasi blues-rock királyaiként készítettek spanyol nyelvű számokat, motoros himnuszokat, spacerock-albumot; tökélyre fejlesztették a Las Vegas-i életérzés átadását és Hollywood kamerái előtt is szerepeltek; szövegeik nem nélkülözik a humort és szexuális utalásokat sem.



Negyven év alatt eljutottak húsz lemezig, köztük öt válogatással és egy koncertlemezzel. A legújabbon 2008 óta dolgoznak Rick Rubin producerrel, aki többek között Johnny Cash, a Red Hot Chili Peppers, a Beastie Boys, a Metallica, a System Of A Down és a Linkin Park munkásságából is kivette a részét, és ő hozta össze az Aerosmith-t a Run DMC-vel a közös Walk This Way erejéig. A 2009-re tervezett megjelenéssel szeretnének visszatérni a hetvenes évek klasszikus hangzásához, amikor is La Grange című, a blues világát megrengető számukat is tartalmazó 1973-as Tres Hombres albumukkal először produkáltak milliós eladást.

Három évvel korábban, 1970 februárjában kezdtek koncertezni; a London Recordsnál megjelent ZZ Top's First Album (’71) és Rio Grande Mud (’72) című, a bluest rock szintre emelő első két lemezükkel bejárták egész Texast. A zenekar gyökerei előtti tisztelgése egész pályafutását végigkíséri, második albumuk címében ennek megfelelően a Texas-Mexikó-határon futó Rio Grande folyó is megjelenik.



Egy évre rá jött a már említett Tres Hombres, mellyel a houstoni szakállasok kitörtek az államból, és lassan eljutottak Amerika távolabbi csücskeibe is. A lemezt nemcsak a híres texasi csirkefarm által ihletett La Grange tette kereskedelmileg is sikeressé, a Waitin' for the Bus és a Jesus Just Left Chicago is a rádiók, így több millió zenerajongó kedvence lett.

Az első öt évben rohamosan növekvő népszerűségük ’74 szeptemberében tetőzött, amikor Austinban saját show-juk, a ZZ Top’s First Annual Texas-Size Rompin’ Stompin’ Barndance and Bar-B-Q keretein belül már olyan barátaikkal játszottak együtt, mint Carlos Santana és Joe Cocker. Az itt összegyűlt rajongók tömegéről készült fotó a következő évben megjelent Fandango című lemezük illusztrációjaként vitte tovább az esemény emlékét. Az albumról egyetlen single jelent meg, a Tush, mely a Billboard popkategóriájában a huszadik helyet érte el, és a VH1 minden idők hatvanhetedik legjobb hardrockszámának választotta.



Innentől kezdve meredeken felfelé ívelt Gibbonsék sikerszériája. A ’77-es Tejas albummal masszív turnézásba kezdtek, majd Bill Ham producer közbenjárásának köszönhetően megszerezték a jogokat a London Recordstól, és átszerződtek a Warner Bros Recordshoz. Ebben az évben jött ki első válogatáslemezük a The Best of ZZ Top, amely a trió szűk első évtizedének méltó lenyomata.

1979-ben következett a Degüello, ezen szerepel az imidzserősítő és az összes további válogatáslemezen szereplő Cheap Sunglasses, valamint az I Thank You feldolgozása, melyet a ’68-as, Sam & Dave által előadott r’n’b-verziója után Gibbonsék is sikerre vittek.



Két évvel később jött ki az El Loco, melynek stúdiómunkálatai során először történt meg, hogy a tagok nem ugyanabban a teremben, egymás mellett rögzítették a számokat. A lemezen az eddigiekhez képest szokatlan elektronikus effektek is megjelentek, de a single-megjelenések (Tube Snake Boogie és Party on the Patio) hozták a jól megszokott ZZ-hangzást. A szintetizátorzene és a blues-rock a nyolcvanas évektől egyre összecsiszoltabb egységként jelent meg zenéjükben.



A zenekar legnagyobb sikere a MTV hatásával és az új imidzselemek hátszelével meglódított ’83-as Eliminator-rel érkezett. Az ZZ Top's First Album óta ez volt a banda első albuma, melynek címében nem tettek utalást a spanyol kultúrára, bár Gibbons erre annyit mondott: „El Iminator”. A Music Television térhódítását meglovagolva az albumon szereplő Gimme All Your Lovin’, Legs és a Sharp Dressed Man című számaik klipként is sikeressé váltak.  Ezekben a videókban lett sztár, majd elmaradhatatlan ZZ Top-szimbólum az 1933-as vörös Ford Coupe, mely a The Eliminator nevet kapta. A gyémántlemezt a Rolling Stones magazin az évtized 39. legjobb albumának választotta.



A 1985-ben megjelenő Afterburner-hez ismét roppant hatásos arculatot választottak, kiléptek az űrbe. Egyre táncolhatóbb zenéjük a filmipar figyelmét is megragadta: a Can't Stop Rockin' a ’ 93-as Tini Nindzsa Teknőcök harmadik részében; a Velcro Fly Stephen King The Dark Tower III című mozijában hangzott el.



De a legsikeresebb single a nyitódal, a Sleeping Bag lett, mely első helyen végzett a Mainstream Rock Tracks listáján és nyolcadikon a Billboard Hot 100 felsorolásában. A nyolcvanas évek hatalmas sikerei hatására ismét eljött az ideje egy válogatáslemeznek, a Warner Six Pack néven dobta piacra a Degüellón kívül minden lemez legjobbjait felvonultató gyűjteményt.

A hollywoodi lendület 1990-ben, a Warner-korszak utolsó stúdióalbumánál, a Recycler-nél sem tört meg. A lemez utolsó trackje, a Doubleback színesíti a Vissza a jövőbe harmadik részét, sőt a három zenész is szerepel a filmben – XIX. századi akusztikus zenekart alakítanak egy vadnyugati jelenetben. A kiadó jogaival élve ’93-ban még megjelentette a ZZ Top's Greatest Hits-et, és ebben az évben került képernyőre a Viva Las Vegas klipje is.

Új kiadójuknál, az RCA-nél is sikeresen indítottak, a ’94-es Antenna milliós eladást produkált, a nyitódal Pincushion első lett a Mainstream Rock Tracks toplistán. A számos vendégzenésszel készített Rhythmeen (1996) és a ZZ Top fennállásának harmincadik évfordulójára kiadott XXX már nem tudta megismételni az előző megjelenések sikerét, de a bandát továbbra is hihetetlen szeretettel fogadták a színpadok előtt.



A 2003-ban megjelent lemez visszatér a korai megjelenések latin gyökereihez, egy mexikói törzs nevét viseli, a Mescalero volt az utolsó stúdióalbum, ami az RCA gondozásában került a polcokra. A kiadó elhagyása egyben azt is jelentette, hogy a zenekart alakulásától végigkísérő, olykor a színpadon is besegítő Bill Ham producer is más vizekre evezett, a szakítás okairól hivatalosan egyik fél sem közölt semmit.



Ezt követően két válogatáslemezzel csillapították a rajongók éhségét, de a turnék koncertjei továbbra is teltház előtt zajlanak. A 2003-as, négylemezes Chrome, Smoke & BBQ a London Records és a Warner gyárából kikerült anyagok gyűjteménye, míg a 2004-ben megjelent Rancho Texicano két lemezre sűrítette minden idők legjobb ZZ Top-számait. Ez az év más szempontból is jelentős a zenekar életében, ekkor kerültek be a Rock and Roll Hall of Fame-be, olyan halhatatlanokhoz csatlakozva, mint Elvis Presley, James Brown vagy Ray Charles.



 

Rajongóknak szintén kötelező darab a 2008-as a The Eliminator Collector's Edition, mely a bombasiker Eliminator megjelenésének huszonötödik évfordulóját ünnepli hét bónusztrackkel, eddig meg nem jelent ’83-as koncertfelvételekkel, videoklipekkel és televíziós fellépésekkel..

Az idén megjelenő album negyvenévnyi tapasztalatot felhalmozva visszalép a hetvenes évek ZZ Top-hangzásához, de a frissességre garancia a 2009-ben Amerikát és Európát is turnéjával behálózó blues-rocktrió hihetetlen lendülete, mely október 15-én a Papp László Budapest Sportarénát is megperdíti.
 

Címkék: koncert top zz albumok

A bejegyzés trackback címe:

https://zztop.blog.hu/api/trackback/id/tr331403919

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása